Ako vybrať súpravu spodnej bielizne?

Či už sú ženy drobné, útle, sošné alebo kypré, jednu vec majú spoločnú: túžbu skvele vyzerať. Solídnym základom pre to, aby sa cítili úžasne, vnímali samy seba ako sexy, zmyselné, žiaduce a dokonalé, je správne vybraná súprava spodnej bielizne. Ako vyberať súpravy spodnej bielizne, podprsenky, nohavičky, tangá, korzety či podväzky?

Či už sú ženy drobné, útle, sošné alebo kypré, jednu vec majú spoločnú: túžbu skvele vyzerať. Solídnym základom pre to, aby sa cítili úžasne, vnímali samy seba ako sexy, zmyselné, žiaduce a dokonalé, je správne vybraná súprava spodnej bielizne. Ako vyberať súpravy spodnej bielizne, podprsenky, nohavičky, tangá, korzety či podväzky?

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

K akej príležitosti sa hodí ktorá súprava?

Pre bežné denné nosenie volíme najmä pohodlné a praktické súpravy, ktoré perfektne sedia, sú priedušné a dobre odvádzajú vlhkosť. Pre špeciálne príležitosti môžeme siahnuť po netradičných materiáloch i strihoch. Vždy však platí, že by sme sa mali v spodnej bielizni cítiť príjemne za všetkých okolností.

Súpravu spodnej bielizne volíme s ohľadom na príležitosť, ku ktorej má byť nosené. Pre bežné denné nosenie odporúčame najmä súpravy z ľahkých priedušných materiálov, správne obopínajúce a tvarujúce telo, poskytujúce patričnú oporu a zároveň aj voľnosť pohybu.

Musíme sa v ňom cítiť príjemne po celý deň. Pre zvláštne príležitosti volíme také súpravy, ktoré sú náležite funkčne aj dizajnovo riešené. Na výber máme veľa luxusných materiálov, strihov aj farieb. Stačí si len vybrať to pravé, v ktorom sa bude žena cítiť dobre fyzicky aj psychicky.

Je luxusná bielizeň synonymom pre bielizeň z čipky? Nie nevyhnutne. Použitý materiál, strih, farba, vzor, ​​aplikácie, kvalita spracovania - to všetko dohromady môže, ale tiež nemusí tvoriť súbor vlastností, ktoré robia bielizeň luxusnou.

Aký strih zvoliť?

Strih volíme podľa dvoch hlavných kritérií: typu postavy a vrchného ošatenia. Vždy sa snažíme upútať pozornosť na tú časť tela, ktorú pokladáme za príťažlivejšiu, a naopak odviesť pozornosť od partií, na ktoré si upútavať pozornosť neprajeme.

Vrchné ošatenie by malo spodnú bielizeň dokonale zakrývať. Naopak spodná bielizeň by mala byť pre vrchné ošatenie pomocníkom - aby ako nositeľka sama, tak vrchné ošatenie vyniklo a zažiarilo. To platí najmä v prípade hlbokých výstrihov.

Malé prsia, výraznejšie boky - snažíme sa celkový dojem vyrovnať, preto volíme podprsenku s vypchávkami alebo podprsenku s push-up efektom, zatiaľ čo nohavičky volíme radšej klasického strihu.

Veľké prsia, menej výrazné boky - Na zvýraznenie bočných partií pomôžu tangá alebo boxerky. Väčším prsiam svedčí pevné usadenie v kvalitnej podprsenke so širokými ramienkami, ktoré sú prevenciou bolesti v ramenách a chrbte.

Postava typu presýpacích hodín - Tomuto druhu postavy, zvlášť ak je pevná a vypracovaná, lichotí takmer všetko.

Silnejšia postava - Majiteľkám silnejšej postavy možno odporučiť vzorovanú bielizeň s výraznejšími motívmi. Určite by sa naopak mali vyhnúť drobným vzorom.

Povislejšie poprsie - Ovisnuté poprsie je vhodné obliecť do dobre tvarovanej podprsenky, najlepšie s kosticami, s vyšším stredom a uzavretého strihu.

Aký zvoliť materiál?

Pre bežné celodenné nosenie je veľmi praktická čistá bavlna či bavlna v kombinácii s inými materiálmi, pre bežné nosenie môžeme voliť aj materiály menej priedušné, zato však efektnejšie.

Materiály používané na výrobu súprav spodnej bielizne sú najmä bavlna, hodváb, čipky, lycra, polyester, PVC, koža, zamat. Materiál volíme pre svoje zdravie, pohodlie aj pre vizuálny dojem. Prednosť bavlny tkvie v poskytovanom pohodlí, priedušnosti, schopnosti pohlcovania potu a v ľahkej údržbe. Bavlna nedráždi a je gynekológmi odporúčaná ženám čoby prevencia vzniku mykózy. Hodváb je luxusným materiálom a je oddávna cenený pre svoju splývavosť, jemnosť, schopnosť pohlcovať a odvádzať vlhkosť a pre termoregulačné vlastnosti. Lycra je materiálovou prímesou dodávajúcou nohavičkám pružnosť. Umelé materiály zaujmú predovšetkým na pohľad svojimi vizuálnymi efektmi (napríklad lesklý satén).

Akú farbu súpravy si vybrať?

Základom každého bielizníku by mali byť farby telová, biela a čierna. Doplnkom potom farby podľa individuálneho vkusu každej nositeľky.

Súpravy telovej farby majú oproti ostatným tú výhodu, že pod oblečením nepresvitajú. Sú teda prvou voľbou pri výbere spodnej bielizne pod svetlé oblečenie. Biela bavlnená spodná bielizeň je ideálna z hľadiska hygieny - dá sa prať na vysoké teploty a predchádzať tak zdravotným problémom. Čierna bielizeň výhodná pod tmavé oblečenie tam, kde by vplyvom tepla a potu hrozilo bielym nohavičkám nechcené zafarbenie.

Farby volíme aj s ohľadom na vlastnú farebnú typológiu.

Väčšina žien môže nosiť bielu, čiernu a červenú a väčšina luxusnej spodnej bielizne sa vyrába práve v týchto farbách. Blondínky vyniknú vo farbách pastelových, brunetkám svedčia sýtejšie tóny. Červenovlásky vyzerajú skvele predovšetkým v zelenej a v zemitých tónoch. Vždy je lepšie dať na svoj inštinkt a voliť farby podľa toho, ako sa v nich cítime.

Aké sú nároky na údržbu súprav spodnej bielizne?

Súpravy spodnej bielizne perieme v jemných pracích prostriedkoch na max. 40 ° C. Výnimku tvoria celobavlnené bielizeň, ktoré je možné prať na 60 ° C. Vždy starostlivo dbáme pokynom výrobcu.

Čím lepšie sa budeme o spodnú bielizeň starať, tým dlhšie si zachová svoje vlastnosti a tým dlhšie vydrží. Podprsenky perieme pokiaľ možno v ruke v jemnom detskom šampóne alebo jemnom pracom prášku. Nežmýkať, len ľahko vytlačíme vodu a necháme voľne uschnúť. Ak podprsenka podľa výrobcu znesie pranie v práčke, potom je lepšie prať ju buď v sieťke, čím sa zabráni poškodeniu bielizne háčikmi zapínania alebo poškodeniu bubnom práčky pri prípadnom vykĺznutiu kostice, alebo v ochrannom puzdre (platí najmä pre podprsenky s penovými výstužami, u ktorých by inak hrozilo zdeformovanie). Nesušíme v sušičke, aby nedošlo k jej zdeformovaniu a poškodeniu.